

Pogosta vprašanja in odgovori
1. Kaj so bioaktivne snovi v kozmetiki?
Pod bioaktivne učinkovine v kozmetiki vključuje snovi, ki lahko kažejo farmakološke, fiziološke, fizikalne in kemijske učinke, pri čemer se njihovo delovanje na strukturo kože lahko dokaže.
2. Kaj so vitamini v kozmetičnih izdelkih?
Vitamini kot aktivne snovi, se v kozmetiki uporabljajo kot antioksidanti, UV filtri, barve, nitrozoaminoblokatori regulatorji keratinizacije in hidracije, itd... Posebej cenjeni so vitamini B skupine, vitamini in provitamini A, vitamina C in E ter pantenol.
3. Kaj so liposomi?
Liposomi so mikrodelci, ki imajo podobno strukturo kot celična membrana. So kroglaste oblike, sestavljeni iz ene ali več plasti. Sestavljeni so iz snovi ampifilnih lastnosti (fosfolipidov, sfingolipidov, holesterola, maščobnih kislin, ki v vodi spontano ustvarijo micele ali zaprte kapsule. Uradno pod liposome spadajo vse vrste slojev dvojnih lipidov, ki obkrožajo prostor v vodi.
4. Kakšna je vloga liposomov?
Liposomi se uporablja kot nosilci biološko aktivnih snovi, ki ščitijo proti degradaciji, selektivno transportirajo v specifična tkiva in se kontrolirano sproščajo. Zahvaljujoč svoji strukturi lažje prodrejo v globlje plasti kože, kjer s kontroliranim sproščanjem komponent, ki se nahajajo v njihovi notranjosti in tako v kožo vnesejo proteine, vitamine, vodo in druge sestavine, ki neguje in revitalizacijo. To omogoča mnogo boljši učinek kot kadar na koži deluje neposredno aktivna snov. Liposomi delujejo na površini epitelija, ki tvorijo sloj, ki preprečuje nepotrebno izločanje vode ter hkrati ščiti kožo pred škodljivimi zunanjimi vplivi. V kozmetiki se poleg "praznih" liposomev, ki imajo predvsem vlažilne , uporabljajo tudi liposomski izdelki z enkapsuliranimi vitamini, rastlinskimi ekstrakti, proteinskimi hidrolizati, UV zaščito in podobnimi aktivnimi snovmi.
5. Kakšne so esencialne maščobne kisline ali vitamin F?
Esencialne maščobne kisline so linolna, linolenska in arahidonska kislina, prej znane kot vitamin F. Imenujejo se »esencialne«, ker jih ni mogoče sintetizirati v telesu. Te kisline so velikega pomena za zdravo kožo in lase, so pomembni gradniki povrhnjice. Pri njihovem primanjkanju lahko pride do sprememb v strukturi in zaščitni vlogi kože. Te kisline izvajajo terapevtski učinek na kožo: odpravljajo rdečico in srbenje, koristijo se tudi za zdravljenje psoriaze, aken in ekcema.
6. Zakaj je postal olje grozdnih pešk, tako priljubljen v ekskluzivni bioaktivni kozmetiki?
Olje grozdnih pešk uporabljajo v kozmetiki sredozemske države, zaradi svojih izjemnih emolijentnih in pomirjujočih lastnosti, vendar se dolgo ni vedelo za njegovo sestavo. Postalo je zanimiva samo takrat, ko je bilo ugotovljeno, da je surovina vsebuje proantocianidini, spojine, ki so zelo aktivni antioksidanti. Te lovilca prostih radikalov so 20-krat močnejši od vitamina C in 50-krat močnejši od vitamina E. Olje vsebuje 76% esencialne maščobne kisline (linolna) in 1% esencialnih maščobnih kislin omega-3. In vsebuje 80-120 mg / 100 g naravnega vitamina E. staranja kože, zlasti še prezgodaj, je zaradi škodljivih učinkov prostih radikalov. Proantocianidini služijo za regeneracijo kože, ker se vežejo na kolagen, ga varujejo pred napadi s prostimi radikali in preprečujejo njeno povezovanje. Vežejo tudi encimom kolagenazo, ki razgradijo kolagen in s tem zavira. Pomoč delovanje vitamina C v sintezo novega kolagena. Okrepiti kapilare in žile, zato se uporabljajo v couperose kože in krčnih žilah. Zmanjša otekline, izboljša prekrvavitev in pospeši obnavljanje poškodovane kože. Uporabljajo se za vse tipe kože, kot anti-aging in regeneracijo poškodovane kože in v kožo z motnjami v obtoku za njeno normalizacije. Poleg dobljeno, je znatna in prisotnost esencialnih maščobnih ksielina. Znano je, da linolna kislina zmanjšuje izgubo transdermalni vlage, s funkcijo žlez lojnic urejeno in koža povečuje dihalne aktivnost. Koža je elastična, mehka in prepustna.
7. Kaj so sadne kisline ?
Sadne kisline so strukturno a-hidroksi kisline (AHA). Ime so dobile po tem, kar se v glavnem dobi iz sadja. Najbolj znani so glikolna, mlečna in vinska kislina. V to skupino se v zadnjem času vključujejo tudi b-hidroksi kisline (BHA), od katerih so najbolj poznani salicilna in li kislina in citronska kislina predvsem salicilna in citronska kislina.
8. Kako dolgo se sadne kisline uporabljajo v kozmetiki?
Ugodni učinek teh kislin na kožo je znan že stoletja. Ko se je Kleopatra kopala v kislem mleku (mlečne kisline), so medtem so ženske v antičnem Rimu, uporabljale za nego kože ostanke po fermentaciji vina (vinske kisline). Naše babice so uporabili limono za odstranjevanje madežev iz kože. Dermatologi jih uporabljajo že več kot 40 let, za odstranjevanje odmrlih kožnih celice in za izboljšanje hidracije. Kozmetična industrija jih je odkrila šele pred nekaj leti.
9. Zakaj so postali sadne kisline tako zanimive?
Sadne kisline so naredile največji prodor na trg z izdelki za aktivno nego, upočasnjevanje starana, regeneracijo in obnovo degenerativnih sprememb na koži. V profesionalni kozmetiki predstavljajo neprecenljivo sredstvo, katerega učinki so zelo hitro vidni, učinek pa trajen. Vsakodnevna uporaba teh kislin v koncentraciji do 12% vidno zmanjšuje znake staranja kože in tako pozitivno vpliva na celotno paleto dermatoloških sprememb, vključno z aknami, ihtiozo, keratozo in pigmentacijo.
10. Kako delujejo sadne kisline na kožo?
Vpliv AHA kislin :
-
zmanjšanje adhezivnih sil med korneociti, ki delujejo na ionske vezi v teh celicah, blokirajo encime, ki sodelujejo pri njihovem nastanku,
-
povečajo luščenje površinskih slojev,
-
obnavljajo celice,
-
uravnavajo vlažnost kože,
-
izboljšuje njeno elastičnost, stimulirajo sintezo kolagena in mucina
-
uravnavanje pH mastne kože, ki je nagnjena k aknam.
11. Katero sadno kislino je najbolje uporabljati?
Najbolje je uporabiti mešanico sadnih kislin. Medtem ko AHA učinek deluje predvsem na piling, BHA pa vpliva na proliferacijo in rast mladih celic. BHA izboljšuje teksturo kože, jo mehča in navlaži povrhnjico, s čimer se povečuje asimilacija drugih aktivnih sestavin kozmetičnega izdelka.
12. Kaj je potrebno paziti pri uporabi izdelkov s sadnimi kislinami?
Problem pri uporabi AHA izdelkov je, da lahko povzročajo draženje, predvsem občutljivo kožo, tako da se je treba upoštevati koncentracijo kisline in pH vrednost proizvoda. Višje koncentracije prostih kislin (z nizko pH vrednostjo) povzročajo večje luščenje, ki vodi do intenzivne regeneracije kože, a hkrati povzroča hudo draženje. Ob uporabi izdelka se je potrebno izogibati večjemu izpostavljanju na soncu. Pri uporabi izdelkov z UV filtri (Lipo pred soncem) ni potrebno prekiniti uporabe izdelka.
13. Katera koncentracija sadnih kislin je optimalna?
Izdelki s sadnimi kislinami se hitro absorbirajo. Koža se nanje postopoma navadi, začenši z nižjo koncentracijo. Za pripravo kože je najbolje uporabiti kremo, ki vsebuje 4% AHA, teden pred prvim tretmajem. Za delo v salonu, je treba uporabiti kremo z 10% AHA in seruma s 30% AHA, in za standardno nego doma, kremo in tonik s 4% AHA.
14. Kako dolgo je potrebno uporabljati izdelke s sadnimi kislinami?
Rezultati uporabe AHA so vidni po štirih tednih, vendar se morajo tretmaji nadaljevati, da bi zagotovili dosežene rezultate. Za dobro regeneracijo kože traja vsaj šest tretmajev v kozmetičnem salonu (običajno enkrat ali dvakrat na teden) in uporaba izdelkov doma vsaj tri mesece.
15. Kako nastane celulit?
Celulit (hidro Lipo dystrophia) je maščobno tkivo, ki nastane zaradi kopičenja metabolnih produktov v medceličnem prostoru. Če se pretok krvi upočasni, prihaja do zastoja v izselitev teh odpadnih materialov. Hormonsko neravnovesje, slabost vezivnega tkiva, dediščine in težave s cirkulacijo krvi in limfni pretok, nepravilne prehrane in premalo gibanja prispeva k nastanku celulita.
16. Zakaj so alge tako dejavne pri obravnavanju celulita?
Alge obsegajo vrsto snovi, ki so učinkovite pri obravnavanju celulita. Zgoščeni glucidi, alginska kislina, fukoidin, organsko vezan jod, mineralne soli in elementi v sledovih se aktivirajo s stimuliranjem presnove endokrinih žlez, spreminjanjem osmotskega tlaka in s tem toka skozi celico, da bi podprl izločanje metabolitov.
17. Zakaj je potrebno uporabljati maske?
Glavni namen uporabe maske je, da v kratkem času dosežemo vidno izboljšanje stanja in videz kože. Z nanosom maske dosežemo adsorpcijske izločke iz kože in mrtve epitelne celice, uravnavanje izločanja sebuma in znoja, ki spodbuja krvni obtok, normalizacijo turgor kože, hidracija in zmanjšanje gub.
18. Kako prepoznati dober izdelek za zaščito pred soncem?
Dobra izdelek bi načeloma moral zaščititi tako pred UVA in UVB žarki, ki vsebujejo kemične in fizikalne filtre, antioksidante, vlažilce, da je vodoodporna in da na koža tvori zaščitno plast, ki je prijetna in ne povzroča preobčutljivost.
19. Kaj je SPF faktor?
Zaščitni faktor (SPF) navaja, koliko dolgo se lahko sončimo do prvem pojavu rdečice v odnosu s časa, brez kakršne koli zaščite . To pomeni, na primer, če je koža občutljiva in se rdečica pojavi po desetih minutah, bi se z izdelkom faktor 15 rdečica pojavil po 150 minutah sončenja. To so vrednosti povprečnih tečajev in jih je treba uporabljati le kot okvir. Če ima izdelek večji zaščitni faktor, je mogoče čas sončenja podaljšati, vendar ne sorazmerno. Visok SPF ni edini niti odločilen parameter pri izbiri sredstvo za sončenje.
20. Ali je UV zaščita varna snov?
Kemijske zaščite, ki se uporabljajo v kremah za sončenje niso povsem nevtralne in neškodljive snovi. Za nekatere od njih so bili naknadno ugotovljeni škodljivi učinki, visoke koncentracije teh snovi, ki se nanesejo na kožo, nosijo določeno tveganje. Poleg tega se pri izpostavljanju na soncu zaščita razgradi in izgubljanjem zaščitne lastnosti, tako da ne smemo popolnoma zanašajo samo na vrednost faktorja.
21. Ali je pri nakupu sredstva za zaščito pred soncem pomembna vrednost SPF ?
Zčitni faktor se nanaša samo na zaščito pred UVB žarki, ki povzročajo opekline in ne zahrbtne UVA žarke, ki povzročajo nepopravljive spremembe v globljih plasteh kože. Torej, če izdelek ni dobro oblikovan in na koža ne naredi zaščitnega sloja, je manj učinkovit, ker sončni žarki prodrejo globje skozi kožo. Seveda, svetlejša koža, preobčutljivost na svetlobo, zahteva višji zaščitni faktor, medtem ko za sredozemski tip kože (temno rjave oči in las, svetla ali zmerno temno kožo) in srednjeevropski tip (srednje svetla kože, ki se enakomerno in zmerno temni), kamor spada večina našega prebivalstva, zadostuje dober izdelek s faktorjem 10-20, skupaj z drugimi varnostnimi ukrepi.
22. Čemu služijo izdelki za po sončenju?
Po sončenju bi bilo potrebno koristiti izdelke, ki hladijo, pomirjajo, ublažijo vnetje in obnavljajo kožo. Vsebujejo antioksidante, ki nevtralizirajo proste radikale in preprečujejo poškodbe celic in vlakna kolagena, pri čimer koža dlje časa ostane lepo in podpornega tkiva podjetje
Vsebujejo antioksidante , ki nevtralizirajo učinke prostih radikalov in preprečujejo poškodbe celic in kolagena vlakna čimer kožo dlje ostane lepo in podporno tkivo tesno. Mleko po sončenju upočasnitev kosmičev in zagotavlja daljšo življenjsko strojene kože . Potrebni so taki pripravki in po uporabi solarijev , saj zmanjša tveganje pred učinki UVA žarki , ki uporabljajo solarij.
23. Je uporaba izdelkov z zaščitnim faktorjem potrebna dnevno?
Za vsakodnevno nego in zaščito obraza, zlasti pri občutljivih ljudeh, je najbolje, da uporabite izdelke, ki fizično preprečujejo prodiranje UV žarkov. Saj vsebujejo majhne delce anorganskega pigmenta (cinkov oksid in titanov dioksid), ki so popolnoma nevtralni in ne povzročajo nobene alergijske reakcije. Poleg tega mora sestava vsebovatu tudi antioksidante (kot so vitamin E, karoten, flavonoid itd), ki nevtralizirajo učinke prostih radikalov, ki nastajajo zaradi delovanja UV-žarkov, ki so odgovorni za škodo v globljih plasteh kože. Te zaščitne kreme deluje kot klasični kozmetični izdelki za vsakodnevno nego, vlaženje, mehčanje in pomirjanje. Z uporabo izdelka, preprečujete vdor UVA žarkov in površinsko škodljive učinke UVB, tako da preprečijo občutljivost na svetlobo in staranje. Te izdelke je bolje uporabljati večino leta, obvezno pa v poletnih mesecih.
24. Kaj je hialuronska kislina in zakaj je tako pomembna?
Hialuronska kislina je zelo pomembno sredstvo, ki je na voljo kozmetolozimu. Ta kislina je sestavni del dermisa, vendar se s starostjo njena koncentracija v tkivu močno zmanjšuje. Velike molekule hialuronske kisline v dermisu vežejo kolagen in elastin, je sestavljena iz jedra in elastičnostjo. Hialuronska kislina nanesena na kožo, se veže na keratin proteina, ki se nahaja v površinskem sloju rožene plasti. Na kožo napravi viskoznoelastičen in prozoren sloj, ki spodbuja naravne zaščitne mehanizme kože in pomaga, da koži ohrani mehkobo, elastičnost in napetost. Je zelo higroskopična. Hialuronska kislina z visoko molekulsko maso, ki se ni depolimerizirala v procesu izdelave, oskrbi kožo z visoko elastičnostjo in vlago. Po uporabi je koža navlažena in bolj elastična. Hialuronska kislina podobna aminokislinam in preprečuje prevod topnega kolagena v netopni. Na ta način je zagotovljen daljšo vitalnost kože.